מערכות גילוי אש - איך להגן מלהט הרגע

גל החום השוטף את ישראל, ולא רק אותה, אלא את כל חלקי הגלובוס , מעצים את הסיכוי, ואת הסיכון, להתפרצות שריפות ודליקות שיכולות לנבוע ממגוון סיבות שונות ומשונות . הקיץ שטוף הדליקות שאנו, פה בישראל, עדים לו ועוברים אותו, הוא רק חלק ממה שעלול להתרגש עלינו במידה ומידות החום ימשיכו להאמיר ולעלות.

מכיוון שאנו, בסופו של יום, לא ממש מסוגלים להשפיע על מזג האוויר ועל הטמפרטורות, רצוי שנוכל לשלוט במה שאנו כן יכולים לשלוט בו וזוהי, כמובן, ההצטיידות במערכות גילוי אש ובעזרים לכיבוי דלקות, שיכולים למנוע מהתלקחות קלה ומזדמנת להפוך, בלהט הרגע, תרתי משמע, לשריפת ענק משתוללת ובלתי ניתנת לשליטה ולבקרה. מערכות גילוי אש מודרניות מסוגלות לספק לנו, בעלי הדירות, העסקים והמתחמים, את הרגעים החשובים ביותר בכל דליקה ודליקה, דהיינו את הרגעים שבהם היא רק מתחילה להתלקח ולהתפשט, ושבהם עדיין אנו יכולים, במידה ונפעל מהר, נחוש ונכון, להתגבר עליה, להאט אותה ולספק לכוחות הכיבוי המקצועיים את הזמן הדרוש להם להגעה ולפריסה נכונה של כלי העבודה שלהם.

בעוד שבמקומות ציבוריים ופומביים התקנת מערכות גילוי אש היא חובה על פי חוק, ואין כלל חשיבות להבנה או לרצון להתקינן, הרי שבמקומות פרטיים משמעות התקנת מערכות אלו היא ההבנה וההפנמה של הצורך המהותי בהן. בעזרתן של מערכות אלו, לגילוי אש, ובתנאי, כמובן, שהן תקינות ואמינות, אפשר לבצע הוצאה וחילוץ אנשים מתוך מבנים ומתחמים עוד לפני שהאש מתלקחת ומתפשטת| באמצעות מערכות גילוי אש תהליך חילוץ האנשים מתוך מתחם דולק ובוער הוא מוקדם ואפקטיבי, פרוצדורת אזעקת כוחות כיבוי אש וצוותי חירום רפואיים קלה ונעשית באופן אוטומטי, ברוב המקרים ויש יכולת להאט את קצב התקדמות האש והיקף הדליקה ובעיקר, אפשר לנסות ולצמצם פגיעה ברכוש ובפריטים בעלי חשיבות על ידי הוצאתם אל מחוץ לטווח האש בתוך דקות מרגע הישמע אזעקת המערכת| ואלמנט נוסף, חשוב מאוד, הוא היכולת להציל רכוש ופריטים חשובים עוד כאשר האש נשלטת ורק מתחילה להתחזק.

אי אפשר להתכחש לעובדה כי כאשר מערכות גילוי אש איכותיות מורכבות במרחבים אסטרטגיים היכולת לעצור דלקה בזמן ולצמצם פגיעה ונזקים היקפיים, גדלות באופן משמעותי.

המערכות הנפוצות ביותר הקיימות הן אלו המבוססות על גילוי עשן, ולא על איתור מקורות אש, מכיוון שהעשן המיתמר הוא הסימפטום הראשוני של שריפה| וזאת בגלל המשמעות של הימצאות עשן, שמעידה, לרוב, על הימצאות אש או סכנת התלקחות, וכפי שאומר הפתגם הידוע שאין עשן בלי אש, גם נוכחות עשן מעל רמה מסוימת, על פי הגדרת תקנות הכיבוי, תביא לידי הפעלת האזעקה ושרשרת הפעולות האוטומטיות שלה, וכאשר מדובר על מערכות גילוי אש המתריעות על להבות בלבד, זמן התגובה מאוחר יותר והדבר עלול להיות בעל השלכות חמורות יותר בהמשך התהליך.

בנוסף ליכולתן של מערכות גילוי אש להתריע ולאתר תחילתן של דליקות, הן יכולות גם לשמש כסוג של אמצעי כיבוי, שאולי לא יצליחו לעצור שריפה או דליקה, אך יוכלו, במידת מה, למתן ולהאט את קצב התפשטותן עד שיגיעו צוותי כיבוי מקצועיים. אחת מהמערכות המוכרות והפופולאריות ביותר היא מערכת הספרינקלרים, המתזים, אשר מוצמדת לתקרת המבנה וכאשר עולה הצורך,. מתחילה מערכת של התזת מים לסביבות החדר, אלמנט שמאט את קצב התפתחות הדליקה, לפעמים אפילו עוצר אותה. במערכות מודרניות יש גם אלמנט של שליחת חיווי לבקר אש המותקן במערכת, והוא שולח איתות לכוח כיבוי הנמצא בקרבת מקום, כמו תחנת כיבוי אש עירונית או אזורית, על פי מספר טלפון או סמן שהוכנס לתוכו מראש, עוד בעת התקנתו ומיקומו.

כאשר מדובר על אזורים בהם יש ציוד חשמלי, אלקטרוני או כזה הרגיש למים ולקצף, אפשר להתקין מערכות גילוי אש שמפיצות גז חונק חמצן בעת פעילותן. למערכות גילוי אש הפועלות על בסיס גז יש חסרונות מובנים| למערכת גז מעין זו יש מספר יתרונות אך גם חסרונות ספציפיים, כאשר המרכזי שבהם הוא העובדה כי הגז רק מנטרל את השריפה הפיזית אך לא את מקורותיה, כך שכל חידוש של מקורות החמצן יגרום להתלקחות מחודשת.

הגורמים לדליקות ולשריפות הם רבים ומגוונים בהיקפם ובאופיים, אך המשותף לכולם הוא חום, חומר בערה וחמצן. הימצאותם של הגורמים הללו בסביבה אחת, מחזקת את סיכויי הדליקה והתפתחותה לכלל מקרה רציני וחמור. המטרה הראשונה, כאשר מנסים לכבות שריפה, היא להוציא מהמשוואה אלמנט אחד מהשלושה, ובכל מקרה, קריאה מוקדמת ככל האפשר למוקדי הכיבוי וההצלה היא מהמשימות הראשונות והחשובות של כל מערכות גילוי אש. מערכות גילוי אש הן הסיכוי הטוב ביותר לעשות זאת כאשר מדובר על מרחבים גדולים, עמוסי חדרים ושטחים ובעלי פונקציות שונות בעלות פוטנציאל נפיץ ודליק.


| גילוי אש || מערכות גילוי אש || מערכות גילוי עשן || גילוי אש || גלאי עשן |

 

ביקורת מערכות גילוי אש 
עד 20 גלאים 
לפי תקן 1220/11
בעלות של
 450 ש"ח בלבד

 

בחברתו תקבלו שירות מקיף ומקצועי ובמגוון תחומים:
גילוי אש, ציוד לכיבוי אש, ספרנקלרים, מערכות פריצה, רשתות מחשבים, מערכות כריזה, מצלמות במעגל סגור, אינטרקום טלוויזיה, מרכזיות טלפוניות ועוד...
התקשרו ליפגישת ייעוץ
ללא התחייבות!!!

 

   
  לשיחת ייעוץ חינם
   
 

ליצירת קשר מהיר

 

* שם מלא:
* אימייל:
* טלפון:
Captcha

עיצוב